Jaunumi

Portālā iFinanses Oļegs Sējāns atbild uz jautājumu par skaidrās naudas darījumiem mazumtirdzniecības tīklā

Labdien! Gribētu precizēt skaidras naudas lietošanas ierobežojumu normas. Situācija šāda: uzņēmumam pieder mazumtirdzniecības veikalu tīkls. Katrs veikals katru dienu iepērk maizi no ražotāja. Maizi ražotājs atved tieši uz veikaliem, un katrs veikals par saņemto produkciju norēķinās skaidrā naudā. Ar maizes ražotāju noslēgts līgums uz nenoteiktu laiku. Mēnesī maizes piegādātājam kopumā tiek samaksāts vairāk par 3000 Ls. Šis summas tiek deklarētas. 12 mēnešu periodā skaidrā naudā veikto darījumu summa ar maizes ražotāju pārsniedz 10 000 Ls. Vai ir pieļaujama skaidras naudas lietošana tādā situācijā, tādos apmēros iegādājoties produkciju no ražotāja?



Atbild SIA TaxLink Baltic sertificēts nodokļu konsultants Oļegs Sējāns:

 

Skaidrā naudā veikto darījumu ierobežojums ir noteikts likumaPar nodokļiem un nodevām 30.panta 1.daļā, kas nosaka, ka nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latu (neatkarīgi no tā, vai darījums notiek vienā operācijā vai vairākās operācijās). Diemžēl minētājā likuma pantā nav minēta norāde uz konkrētu laika periodu, kurā darījumi būtu jāsummē. Līdz ar to darījuma dalībniekiem nav atļauts veikt skaidrā naudā darījumus, kuru summa pārsniedz 10 000 latu neatkarīgi no tā, kādā laika periodā šie darījumi notiek. Tas ir apstiprināts arī Valsts ieņēmumu dienesta 2012. gada 4. oktobrī izdotajā metodiskajā materiālā par skaidras naudas lietošanas ierobežojumiem, kurā ir minēts šāds piemērs:

 
SIA Upmala pārdod individuālajam komersantam Oskaram Celmam jaunbūvi par summu 40 000 latu. Par darījumu individuālais komersants Oskars Celms no sava konta kredītiestādē uz SIA Upmala kontu kredītiestādē pārskaita 20 000 latu. Atlikušo summu 20 000 latu individuālais komersants Oskars Celms plāno desmit mēnešu laikā samaksāt skaidrā naudā, katru mēnesi veicot maksājumu par summu 2 000 latu.
 
Šādu darījumu (t.i., par 20 000 latu skaidrā naudā) gan SIA Upmala, gan individuālajam komersantam Oskaram Celmam nav atļauts veikt, jo skaidrā naudā veiktais darījums, kurš sastāvēs no vairākām operācijām, pārsniegs 10 000 latu.
 
Ņemot vērā augstāk minēto, ja Jūsu uzņēmums iegādājas maizi no ražotāja, un skaidrā naudā veikto darījumu summa ar maizes ražotāju pārsniedz 10 000 Ls (neatkarīgi no tā, kādā laika periodā šie darījumi notiek), Jūsu uzņēmumam un maizes ražotājam šādu darījumu nav atļauts veikt.
www.ifinanses.lv